Close

USA znoszą wizy dla Polaków – 10 faktów

Dzisiaj Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald Trump ogłosił, że podjął decyzję o włączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego. Co to oznacza?

1. Polacy będą mogli podróżować do USA w celach biznesowych i turystycznych bez konieczności ubiegania się o wizę.

2. Okres na jaki Polacy będą mogli wjeżdżać na terytorium USA wynosi 90 dni.

3. Dziś została ogłoszona decyzja, jednak faktycznie dopiero w przyszłym roku zniknie konieczność ubiegania się o wizę do USA (prawdopodobnie w kwietniu)

4. Odsetek odmów wydania wiz turystyczno-biznesowych do USA w Polsce spadł do poziomu 2,8 procent. Spadek poniżej 3 procent oznaczał spełnienie wymogu włączenia obywateli naszego kraju do programu Visa Waiver.

5. Obecnie opłata za wizę wynosi 160 dolarów, czyli ok. 600 złotych. Nawet jeśli wniosek o wizę zostanie odrzucony, wpłacone pieniądze nie podlegają zwrotowi.

6. Każdy kto ubiega się o wizę musi umówić się na spotkanie w ambasadzie w Warszawie lub Krakowie, gdzie na spotkaniu z jej pracownikiem zostaniemy zapytani o swoje trwałe relacje z Polską – zarówno ekonomiczne, jak i rodzinne. Pracownik zapyta też o cel wizyty w USA.

7. Obowiązek wizowy do USA obowiązuje Polskę, Rumunię, Chorwację, Bułgarię

8. Jeśli konsul pozytywnie rozpatrzy wniosek wizowy do Stanów Zjednoczonych, wydaje tzw. promesę wizową. Dopiero na lotnisku w USA urzędnik imigracyjny podejmuje ostateczną decyzję o wjeździe i długości pobytu.

9. Obecnie po uzyskaniu wizy możemy przebywać maksymalnie 6 miesięcy, po wejściu Polski do programu bezwizowego okres ten zostanie skrócony do 3 miesięcy.

10. Obecnie polski paszport pozwala na odwiedzenie bez wiz 121 krajów + 45 „visa on arrival”. Do 32 krajów musimy wcześniej ubiegać się o wizę. Pod względem „siły paszportu” wyprzedzają nas m.in. Czechy, Węgry, Litwa. Najmocniejszym paszportem świata mogą pochwalić się obywatele Emiratów Arabskich, aż 177 krajów przyjmie ich bez wizy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2019 wpodrozy.net | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.