Close

Jaką walutę zabrać do Tajlandii

Jaką walutę zabrać do Tajlandii oraz gdzie wymieniać pieniądze na tajskie baty THB, to najczęstsze pytania przed wyjazdem do Tajlandii. Zobacz jak najkorzystniej wymieniać pieniądze w Tajlandii, oraz jakie sposoby płatności są opłacalne.

Czym płacić w Tajlandii

W Tajlandii można płacić gotówką lub kartą. Oczywiście najkorzystniej będzie płacić w walucie narodowej Tajlandii, którą jest tajski baht – oznaczany jako THB. W hotelach i dużych sklepach można płacić również dolarami i euro, ale kurs będzie niekorzystny. Dlatego najlepiej wymienić euro lub dolary na tajskie bahty już na lotnisku. Poniżej postaram się przedstawić odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania dotyczące tajskiej waluty.

Jaka waluta w Tajlandii

Tajski Baht to narodowa waluta Tajlandii. Monety o wartości 1, 2, 5 i 10 THB są powszechne w użyciu. Często są potrzebne w metrze i BTS sky train oraz wszelkich automatach np. pralniczych. Na wyspach monetami zapłacicie między innymi np. za paliwo w przydrożnych samoobsługowych stacjach benzynowych. Oczywiście można nimi płacić w sklepach, ale ze względu na niską wartość nie jest to często spotykane. Jeżeli planujecie poruszać się po mieście komunikacją publiczną musicie mieć przy sobie drobne na bilet.

Banknoty w nominałach 20, 50, 100, 500 i 1000 THB są pod szczególną ochroną, ze względu na umieszczony na nich wizerunek króla. W związku z tym nie należy ich niszczyć, gdyż można za to nawet trafić do więzienia. Nie ma nominału 10 THB, gdyż został zastąpiony monetą, jako bardziej wygodne rozwiązanie. Tajskie Baty mają znormalizowane wymiary więc pasują do portfela.

Gdzie wymieniać pieniądze na tajskie bahty

Odradzam wymianę waluty w bankach, bo kurs jest gorszy niż w kantorach. Różnice w kursie bywają bardzo duże, dlatego banki nie muszą zmagać się z tłumami turystów w japonkach. W Tajlandii bank to instytucja zaufania społecznego i ugruntowanej pozycji. Od lat najlepszy kurs wymiany oferuje kantor Super Rich na najniższym piętrze lotniska w Bangkoku (obok stacji BTS), co może się wydawać dziwne. Zwykle kantory na lotnisku oferują mizerne kursy wymiany walut, ale nie w Tajlandii. Kantory w Bangkoku oferują różny kurs. Dobry kurs wymiany mają kantory w China Town, ale okolica jest uważana za mniej bezpieczną. Najgorszy kurs otrzymasz w centrach handlowych.
Możesz też wypłacić tajską walutę z bankomatu, pod warunkiem, że Twoja karta oferuje korzystne przewalutowanie.

Więcej informacji o Tajlandii

Ubezpieczenie Tajlandia

Szczepienia Tajlandia

Tajlandia 

Rewolut w Tajlandii

Jeżeli Twój bank nie ma dobrych kursów, a zwykle banki zdzierają na przewalutowaniach, to najlepszym sposobem wypłat z bankomatów w Tajlandii jest Revolut. Co to jest Revolut i jak działa w Tajlandii? Revolut to aplikacja z kartą płatniczą, która pozwala płacić w różnych walutach przeliczanych po kursie międzybankowym. Dzięki temu możesz zaoszczędzić, nawet 1000zł na przewalutowaniach. Jeżeli chcesz otrzymać kartę za darmo skorzystaj z tego linku, wtedy nie zapłacisz za przesyłkę.

Wypłaty z bankomatów w Tajlandii

Wypłat z bankomatów możesz dokonywać z wykorzystaniem najpopularniejszych operatorów VISA i Master Card. Niestety za wypłatę z bankomatu w Tajlandii musisz zawsze zapłacić prowizję w wysokości 220 THB, dlatego wypłacaj większe kwoty, by zaoszczędzić na prowizjach. Dostęp do bankomatów w Tajlandii jest powszechny i bezproblemowy, więc nie musicie się tym przejmować. Przy wypłacaniu pieniędzy zachowajcie podstawowe zasady bezpieczeństwa i uważajcie na złodziei na skuterach, którzy wyrywają torebki. W przypadku, gdy wasza karta zostanie zatrzymana w bankomacie, zwykle możecie ją odebrać na drugi dzień w najbliższym banku. Wystarczy zadzwonić na numer podany na urządzeniu.

Kurs THB

Kurs tajskiego bata do złotówki wynosi 0,13 zł i jest ściśle powiązany z kursem dolara amerykańskiego USD. Ogólnie kurs THB jest raczej stabilny i stały. Ostatnio nieco wzrósł, co negatywnie odbiło się na branży turystycznej. Turystyka ma duży udział w PKB Tajlandii, więc władze rozpoczęły działania na rzecz obniżenia kursu. Kantory nie przyjmują obcych walut w bilonie. Przeliczanie batów na złotówki może być problematyczne. Uproszczając i dzieląc kwotę na 10 możemy być zaskoczeniu bo jednak to o 1/3 wyższy przelicznik. Czy wymieniać tajskie Bahty w Polsce? Kurs w Polsce nie jest atrakcyjny, więc chyba lepiej się z tym wstrzymać. Co zabrać do Tajlandii dolary czy euro. Ogólnie lepiej zabrać dolary, bo z euro kilka razy miałem problemy przy wymianie.

Wymiana waluty w Tajlandii

Jak już pisałem, walutę najlepiej wymieniać w kantorach lub jeżeli macie kartę Revolut możecie tajskie bahty wypłacić z bankomatu. Przy wymianie waluty w tajskim kantorze musicie okazać paszport. Nie zapomnij go zabrać, planując wizytę w kantorze w Tajlandii. Kolejna ważna rzecz to zasada, im większe nominały wymieniasz, tym wyższy kurs otrzymasz.

W związku z falą fałszywych dolarów, która przetoczyła się kilka lat temu przez całą Azję, w Tajlandii akceptowane są wyłącznie dolary wyprodukowane po 2003 roku. Mają więcej zabezpieczeń. Gorszy kurs otrzymasz, jeżeli banknoty są w złym stanie.

Jak płacić w Tajlandii

W sklepach 7eleven zapłacisz kartą, na straganach i w ulicznych garkuchniach musisz mieć tajskie bahty. Bankomatów jest dużo, ale wysoka prowizja powoduje, że nie ma przy nich kolejek. Za noclegi i wycieczki najlepiej płacić kartą.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2019 wpodrozy.net | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.